Hasičská stanice HZS Praha – Strašnice.
V letech 1979 – 1980 se původní provizorium z II. světové války ukázalo jako krajně nevhodné a proto se rozhodlo, že se na tomto místě postaví stanice nová. Výjezdová jednotka se po dobu stavby přestěhovala do prostoru budoucího Požárního učiliště ve Štěrboholech, kde byla pro hasiče a výjezdovou techniku vystavěna provizorní nafukovací hala. Ve stejné době byl ovšem vydán investiční záměr na stavbu Jaderné elektrárny Temelín, která měla logicky přednost před stavbou hasičské stanice. Proto stavební firmy přerušily stavbu a všechny stavební čety odešly budovat JE.
Rozestavěná stanice zůstala zakonzervovaná dalších osm let. A zůstala by zřejmě ještě déle, kdyby si tehdejší uliční výbory KSČ nestěžovaly na nevzhledný železný skelet a zchátralé ploty padající do ulice. Tehdejší primátor hl. m. Prahy Zdeněk Horčík (KSČ) dostal na jednání s těmito výbory „stranický úkol“ apelovat na stavební firmy (Stavby silnic a železnic a IPS) a jakýmkoli způsobem je donutit dílo dokončit. Vzhledem k tomu, že v té době byly firmy plně vytížené stavbou Temelína, bylo rozhodnuto dostavět hasičskou stanici pomocí učilišť stavebních profesí (zedníci, truhláři atd.). Učednická výuka se tedy stala „nosným programem dostavby“. Stanice se takto dostavěla v r. 1987 a výjezdová jednotka se konečně mohla přesunout zpět, z nafukovací haly, která už jim po dlouhých osmi letech doslova padala na hlavu. Díky rozmáchlé velkorysosti socialistického stavitelství šlo o tehdy největší stanici v Československu (měla 200 místností). Aby se prostor stanice mohl plně využít, rozhodlo se o zřízení odstavných garáží záložní techniky, přemístění části strojních dílen atd.
Z novodobé historie je třeba zmínit rozhodnutí vytvořit v polovině 90. let na stanici ve Strašnicích chemický opěrný bod (společně s Petřinami). Stanice dále sloužila jako skladiště humanitární pomoci pro bývalou Jugoslávii nebo pro lokality postižené povodněmi. Stanice disponuje i velkou učebnou, centralizovala se zde výuka jednotek sboru dobrovolných hasičů a realizovaly se zde výcviky pro jednotky zasahující na zasedání MMF a NATO v Praze (r. 2000 a 2002).
Hasičská stanice na Průběžné je v současné době komplex budov rozléhajících se na ploše cca 13 tis. m2, z nichž dominantu tvoří hlavní jednopatrová budova s výjezdovými garážemi, zásahovou technikou a prostorami pro 60 hasičů sloužících v třísměnném, 24 hodinovém režimu služby. Velkorysý prostor hlavní budovy umožňuje působení i jiným než výjezdovým složkám HZS hl. m. Prahy. Je zde oddělení prevence a ochrany obyvatelstva pro městské části Praha 10, 15 a 22 a část strojního oddělení. Dalšími budovami, nacházejícími se v objektu stanice na Průběžné jsou vedlejší „pomocné“ přízemní budovy, ve kterých je umístěn sklad USAR, záložní technika a cvičná třípatrová lezací věž, sloužící k výcviku příslušníků ve slaňování a výcviku požárního sportu – výstupu pomocí hákového žebříku.
Kontakt na jednotku/sbor: https://www.hzscr.cz/clanek/hs-5-praha-10-strasnice-prubezna-3105-74-hasicska-stanice-c-5-strasnice.aspx
Datum pořízení fotografií: 13.2.2020
Autor fotografií: Jakub Morávek